Megismerkedünk az egyszeres könyvviteli módszerrel.
Ez egy nagyon leegyszerűsített módszer, a kis gazdasági egységek tevékenységének rögzítésére – írja Sebestyén Csaba Számvitel c. füzetében. Más elnevezéssel pénzforgalmi szemléletű könyvelésnek is nevezik, mivel csak a vállalkozások kiadásait és bevételeit rögzítik, így lényegi eltérést mutat a mobiltelefonos tömeges smst alkalmazó tartalom marketing stratégiával.
Az egyszeres könyvvitel gyakorlati megvalósítására két alapvető eszköz létezik, amelyek közül a vállalkozás tevékenysége összetettségének fokától függően választhat:
- pénztárkönyv
- naplófőkönyv
A kettő között a különbség az, hogy a naplófőkönyv részletesebben tárgyalja a bevételeket és a kiadások főbb fajtáit.
Mindkettő előre nyomtatott formában megvásárolható és az adóhatósággal hitelesítendő.
Bármelyiket használja is a vállalkozás a kettő közül, a készpénzben illetve a bankszámláján bekövetkező változásokat, vagyis a pénzmozgással járó eseményeket az időrendiségre ügyelve naplószerűen vezeti fel a könyvekben.
Minden a pénztár- ill. a naplófőkönyv világos és átlátható vezetéséhez, mind a vagyonban és jövedelemben bekövetkező változások nyomon követéséhez az egyszeres könyvvitelben is szükség van analitikus nyilvántartásokra.
Ezek lehetnek például a következők:
- vevőnyilvántartás
- készpénznyilvántartás
- szállító-nyilvántartás
- készletnyilvántartás
- tárgyi eszközök nyilvántartása
Az adott számviteli időszak végén az egyszeres könyvvitel esetén is szükség van a mérleg és az eredmény kimutatás elkészítésére, amely lényegesen egyszerűbb és összevontabb, mint a kettős könyvvitelnél.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.